20. 10. 2023, 5 minut čtení

Důchodová reforma v České republice: Transformace ekonomiky je klíčovým faktorem

Mám pocit, že pro mnohé politiky se důchodová reforma stala prázdným heslem. Všichni vědí, že je třeba ji udělat, ale nevědí jak. Najmenují si proto mnoho poradců, když ale slyší, co jim experti navrhují, tak se zděsí a strčí hlavu do písku. Tato vláda se také snažila o důchodovou reformu.

Jako reforma to sice moc nevypadá, ale jsou to parametrické změny, které jsou určitě nutné. Prostě při stávajícím demografickém vývoji je nutné prodlužovat věk odchodu do důchodů. Jen je třeba to dobře komunikovat a s komunikací je na tom stávající vláda špatně. Zatím se jí podařilo spíš lidi vyděsit, než aby reformu podporovali.

Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy. 

Co dělat s důchody?

To, co je s důchody třeba udělat, je snadné, ale nepopulární. Potřebujeme pět věcí nebo jejich kombinaci:

  • zvýšit věk odchodu do důchodu,
  • zvýšit odváděné peníze do systému,
  • snížit důchody,
  • přilákat více pracujících lidí do ekonomiky – tedy pracující migranty, kteří nezatěžují náš sociální systém,
  • zvýšit produktivitu práce.

Některé body jsou politicky neprůchozí. Sem patří snížení důchodů. Těžké je potřeba i výrazně více zvyšovat věk odchodu do důchodu. Ekonomicky neprůchozí je zase zvyšovat odvody do systému. Vždyť podle posledního průzkumu EY si není 27 % lidí schopno ušetřit ani 1 000 Kč a 62 % lidí není schopno našetřit si ani 5 000 Kč.

Kolik si spořit na důchod?

Jenže spořit 5 000 Kč je o ničem. Často čteme takové ty marketingové texty typu: Za předpokladu, že dokáže člověk uspořit 5 tisíc korun měsíčně a zároveň tyto úspory mírně zhodnotit, například o pět procent ročně, můžeme za 20 let očekávat výnos ve výši necelých dvou milionů korun. V dnešních cenách je to lehce přes 747 tisíc korun.

Tento výpočet je sice pěkný, ale je vhodný jen do reklamního letáku. Průměrný důchod se dnes pohybuje kolem 20 000 Kč a předpokládejme, že si ho budeme chtít udržet. Když 747 tisíc podělíme 20 tisíci (aby byla obě čísla v dnešních cenách), zjistíme, že důchod 20 000 Kč může důchodce pobírat jen 37 měsíců, tedy 3 roky. Takže myslet si, že stačí odkládat 5 tisíc měsíčně (60 tisíc ročně) je nesmyslně nízká částka. Lidé budou chtít žít v důchodu déle. Měli by si tedy spořit alespoň 4x více. A to, jak jsme si řekli, běžní lidé nemají. Fond je tedy jen takovým přilepšením.

Kdybychom chtěli být s výpočtem jednodušší a zároveň féroví. Měli bychom si říct, kolik chceme mít z fondu jednou důchod. Když si řekneme 20 000 Kč po 20 let, tak musíme přesně tolik šetřit. Zhodnocení fondu bude sloužit jen k pokrytí inflace. Takže jednou budete pobírat X tisíc korun, ale bude to odpovídat dnešním 20 tisícům. To je férové, ale to nikdo nechce slyšet.

Čím bohatší lidé, tím více mohou spořit

Takto by šlo možná dělat důchodovou reformu ve velmi bohaté ekonomice, kde si lidé mohou odkládat větší peníze. My na to musíme jít jinak a to skrze transformaci ekonomiky. Naše ekonomika se bohužel v posledních 15 letech změnila na sklad a montovnu. Navíc jsou naše výrobky velmi energeticky náročné.

My potřebujeme transformaci ekonomiky. Potřebujeme plán, který vláda teprve hodlá předložit, a ten by nás měl nasměřovat, jak opustit montovny a sklady a začít produkovat něco s vyšší přidanou hodnotou. Geniálně to dělá Švýcarsko. Zaměřilo se na farmacii, luxusní hodinky a banky. Tam je velká přidaná hodnota. Automotiv to rozhodně není, když víme, že budoucnost tohoto odvětví patří Číně.

Jinými slovy, úspešnost důchodové reformy podle mě nezávisí ani tak na počtu pilířů, ale na tom, kolik toho dokáže vyprodukovat. Čím bohatší lidé, tím více mohou spořit a tím lépe si budou žít v důchodu. Musí skončit to, že 27 % lidí uspoří jen tisíc korun. Musí zbohatnout a mít na to spořit více.

Originálně publikováno na Focusonu.

Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy. 

Vladimír Pikora

hlavní ekonom CFG

Poskytnu vám obratem odpovědi a komentáře týkající se domácí a zahraniční ekonomiky.

+420 776 888 228
vladimir.pikora@cfg.cz