1. 6. 2023, 5 minut čtení

Ekonomika padá a s ní i inflace

Poslední dva týdny přinesly dvě zásadní statistiky z domácí ekonomiky. Tou první je hrubý domácí produkt (HDP) a druhou je spotřebitelská inflace. Jak je na tom HDP?

Kleslo ke dnu. HDP v prvním čtvrtletí na meziroční bázi poklesl o 0,4 %. Ekonomiku až ke dnu táhla klesající domácí spotřeba. Domácnosti spotřebovávaly o 6,4 % méně než před rokem. Koulí na noze se staly i klesající zásoby. Podnikatelé totiž díky předvídavosti včas vyčistili sklady.

Tahounem je export. Naopak ekonomiku táhla nahoru vyšší spotřeba vlády a vyšší čisté exporty. To je zajímavé. Exporty výrazně rostou a to i v době, kdy je koruna silná. Tradiční problémy exportérů se totiž v čase vyřešily. Mnozí přešli na euro, kdy vstupy platí v eurech a úvěry pak mají také v eurech.

Investice rostou. A to je také zajímavé. Nicméně investice rostou nikoli klasicky do budov, ale především do aut. Zde se zrcadlí dva vlivy. Vloni auta kvůli nedostatkovým komponentům nebyla, takže letos dobíháme nákupy za několik let. 

Trh s hypotékami naopak zamrzl. Čeká na to, až centrální banka buď sníží své úrokové sazby, nebo změkčí regulaci bank. Podle mě nastane oboje. Jen je otázkou kdy.

Čeká nás postupný obrat. Předpokládám, že to nejhorší má ekonomika už za sebou. Jakmile inflace zpomalí, přestanou prudce klesat reálné mzdy a do ekonomiky se vrátí vyšší spotřeba. V roce 2023 očekávám stagnaci ekonomiky. Spotřeba nakonec roztlačí ekonomiku, aby v roce 2024 rostla už o 2 %.

Inflace pod 10 % je už na dohled 

Inflace brzdí. Z březnových 15 % poklesla na dubnových 12,7 %. To bylo dáno tím, že ceny potravin výrazně zpomalily svůj růst. Např. vejce v březnu meziročně zdražila o 76 % a v dubnu „jen“ o 41 %. Podobné to bylo i s dalšími položkami. Důvodem je srovnávací základna. V dubnu 2022 měly potraviny už větší část zdražení za sebou. To samé uvidíme i v dalších měsících.

Během tří měsíců zpomalí inflace pod 10 % a do konce roku se dostane k 7 %.

Úrokové sazby budou zbytečně vysoké. Jakmile poklesne inflace na úroveň základní úrokové sazby centrální banky, přijde čas přemýšlet o snížení sazeb. Stále proto očekávám, že na přelomu roku sníží centrální banka své úrokové sazby.

Jak na mandát u bankovní rady ČNB. Mezitím se začala doma ve větší míře řešit otázka jmenování členů bankovní rady České národní banky. Zaznívají hlasy, že by prezident neměl sám jmenovat členy bankovní rady, ale měl by potřebovat ještě souhlas Senátu. Dále je ve hře myšlenka prodloužit mandát bankovní rady výměnou za to, že by každý člen mohl být zvolen jen jednou. Důvodem je to, že při dvou mandátech, není člen bankovní rady nezávislý, ale snaží se naslouchat prezidentovi, na kterém záleží, zda bude zvolen znovu.

Jeden delší mandát podporuji! Ale nemyslím si, že je vhodné do volby zatahovat i Senát. Bojím se, že tak do hry vstoupí politika a nebude to volba na základě odborného, nýbrž politického klíče. Pochopitelně politika je ve hře i teď, ale v mnohem menší míře.

Dluhový strop a dluhová brzda

Ve světě mezitím rezonoval strach z toho, že Spojené státy nebudou schopny splácet své dluhy. Ty se totiž opět dostaly na svůj dluhový strop. Demokraté tak vedli těžká jednání s republikány. Americký prezident nakonec ohlásil dohodu.

Nicméně ta ještě musí projít oběma komorami parlamentu. V každém případě v USA vidíme stále se opakující příběh, kdy jednou za několik let narazí americká ekonomika na dluhový strop, který politici stanovili jako nepřekročitelný. Místo toho, aby nastalo výrazné šetření, přichází politici s tím, že strop posunou výš a dále pokračují v žalostném hospodaření a předlužují ekonomiku.

Posunutí dluhové brzdy i u nás. Něco podobného očekávám i u nás. My máme dluhovou brzdu nastavenou na 55 % HDP. Když protáhnu stávající trend hospodaření státu, měli bychom dluhového stropu dosáhnout u přespříští vlády. Teoreticky by měli politici přijít s přebytkem rozpočtu. To ovšem při svém populismu nezvládnou a podle mě to nejspíš skončí posunutím dluhové brzdy na 60 % HDP a zase bude mít vláda pár let od šetření pokoj.

Určitě si říkáte, že toto nemůže pokračovat do nekonečna. Nemůže! Bude to ale fungovat tak dlouho, dokud budeme vládám půjčovat skrze banky, kde máme vklady, či skrze fondy, kde máme úspory. Dokud bude mít vláda financování, může stávající model života na dluh pokračovat.

Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte novinky z ekonomiky a investiční tipy.