29. 11. 2022, 7 minut čtení

Inflace poklesla! Proč teda všechno zdražuje?

Jakou zprávu chcete slyšet jako první? Tu „dobrou“ nebo špatnou? Začneme tou špatnou. Lidé šetří a neutrácí. To žene ekonomiku do recese. Prodeje v obchodech klesly ve třetím kvartále o 7,2 %.

Začali byste v této době stavět dům? Nebo kupovat byt? Mnoho z nás pravděpodobně řekne, že ne. Proto máme také stavebnictví v problémech. Zářijový meziroční pokles o 3,7 % má na vině několik faktorů: úrokové sazby jsou vysoké, stavební materiály jsou drahé a lidé odkládají velké investice. Ekonomice nikdo nevěří! Důvěra v ekonomiku je totiž na nejnižších hodnotách od roku 2003, kdy začala být sledována. A jaká je ta „dobrá“ zpráva?

Průmysl září? Možná, ale jen jeho čísla ze září. Produkce meziročně vzrostla o 8,3 % a hodnota zakázek na krásných 21,9 %. Výsledky jsou ale zavádějící. Jsou totiž ovlivněny nízkou srovnávací základnou před rokem, kdy ekonomika dodýchávala koronavirus a nedostatek součástek. Stačí to na zmírnění recese?

Spíš je to klam než vyvrácení recese. A podobné je to i s inflací! Podle ČSÚ inflace meziměsíčně poklesla o 1,4 %. Ale ruku na srdce, zaznamenali jste něco takového kolem sebe? Naopak! Zdá se, že všechno zdražuje. I tady statistika klame.

Kromě energií zdražuje snad všechno! Proto také zázračně poklesla inflace. ČSÚ do ní započítal úsporný tarif a odpuštění poplatku z ceny elektřiny. Meziměsíčně ceny poklesly o 53,9 %. Všechno ostatní zdražuje. Statistici i přesto tvrdí, že meziroční inflace zpomalila k 15 %. Ale to jim nikdo věřit nebude. Otázkou zůstává…

Je inflace už na svém maximu? Koukněme na ceny, za které nakupují firmy. Tady to opět roste meziměsíčně o 3,0 %. A ze zkušenosti vím, že ceny v průmyslu obvykle předcházejí ceny, které vidíme my v obchodech. Proto bohužel očekávám, že to nejhorší s inflací máme ještě před sebou.
kos inflace
Slovo krize jako marketingový tah pro média

I vás vyděsila zpráva japonské finanční skupiny Nomura Holdings, která tvrdí, že České republice, Maďarsku a Rumunsku hrozí v příštím roce měnová krize? Chtěl bych vás uklidnit. Neočekávám, že to bude tak dramatické. Nomura jen hledá senzaci. A je na tom teda něco pravdivého?

Průšvihem jsou veřejné finance. Nomura má pravdu v tom, že ČR čelí velké vnitřní a vnější nerovnováze. Alarmující je i vývoj zahraničního obchodu. A také fakt, že jakmile přestane Česká národní banka bránit korunu intervencemi, ta pod touto tíhou oslabí.

K útoku na korunu přitom ani nemusí dojít! V případě velkého oslabení, ČNB nejspíše zvýší své úrokové sazby a oslabení koruny se zastaví. Navíc je zde mnoho nejistot. Pokud dojde ke konci války nebo se zlepší český zahraniční obchod k nejhoršímu nemusí vůbec dojít.

Co je hlavní zprávou japonské Nomury? Pokud koruna oslabí, vzniknou nové inflační tlaky. To jen ukazuje, že teďka nesmíme mít volné peníze. Investujte je, protože výnos část inflace škrtne. Nabízí se naše nové dluhopisy. Ty využijte i jako vánoční dárek pro své blízké. Čtete níže.

Darujte k letošním Vánocům kapesné jako výnos z investice

Už máte nakoupené dárky na Vánoce? Co takhle letos darovat svému dítěti nebo vnoučeti dluhopis. 📜

Získáte certifikát dluhopisu se jménem dítěte nebo vnoučete (určeno i pro ty nejmenší) a investiční medaili přinášející prosperitu zdarma jako dárek pod stromeček! Kapesné dítěti bude chodit kvartálně na účet. Po splatnosti pak dostanou hezkou sumu na start do života. A to není špatné! 

OTÁZKY NA PIKORU:

PTÁTE SE: Jak je to obecně myšleno celosvětově se státními dluhy států? Uvažuje se o nich, že se někdy splatí, nebo se vlastně ani nepočítá, že by se někdy splatily? Platí se jen úroky z nich? Nebo se to nechává, že to vyřeší nějaký konec civilizace, světová válka a podobně?

ODPOVĚĎ: Dluhy jsou už astronomické. Jejich splacení je u řady zemí nemožné, To by se musely státy a domácnosti extra omezit na mnoho let. To nikdo neprosadí. Náš dluh se ještě splatit dá. Německý už je nesplatitelný a italský nejde splatit ani teoreticky. Pohybují se už nad 150 % HDP. Variant řešení je mnoho. Pravděpodobně to bude kombinace několika z nich – něco se škrtne, něco se bude odsouvat do budoucna jako je tomu u Řecka. Splatnost se prodlouží z deseti let na padesát.

Máte zajímavou otázku na Vladimíra Pikoru? Kontaktujte mě napřímo nebo ji pošlete přes tento formulář. Odpovědi na otázky z formuláře budeme sdílet na Facebooku, blogu nebo tady v newsletteru.

Přednáška o investování do dluhopisů – ZÁZNAM

Tohle úterý jsem byl přednášet o dluhopisech na InvestNight v Praze. Přednáška je pro vás dostupná ze záznamu, kde se dozvíte:

  • jak si vedou české finanční trhy,
  • jak si vedou dluhopisy a jestli 1,6 % padlých emisí je alarmující,
  • jak funguje srovnávač dluhopisů,
  • kam investovat v době vysoké inflace a nějaké příklady.

Akce se osobně nebo online zúčastnilo více než 850 lidí. Dosah byl však mnohem vyšší, neboť stream probíhal na portálech jako E15.cz, Hospodářské noviny nebo na Newstream. 

Záznam z akce si můžete prohlédnout na tomto odkaze. Doporučujeme nevynechat žádnou přednášku a ani panelovou diskuzi!

Textilie z recyklovaných materiálů? Tahle česká firma se v zahraničí neztratí

Nejedna česká firma proráží i za hranicemi a jednu takovou najdete v aktualitě na Finmagu. Je to Retex (Holdingtex) a svými produkty podporuje životní prostředí. Její emisi najdete v nabídce dluhopisů. Čím přesně se zabývá? Více info zde.

Jak bezpečně investovat do dluhopisů v podání Pavly z komunity Za lepší život? Přečtěte si v jejím článku, kde najdete také recenzi na Dluhopisomat. Pavlu mimo jiné zaujal právě Holdingtex díky produktům z recyklovaných materiálů. Více info zde. 

Máte k newsletteru nebo k investování otázky? Neváhejte mi napsat nebo zavolat. 

Přeji hezký start do nového týdne.

Ing. Vladimír Pikora, Ph.D.

776 888 228

Vladimir.pikora@comfortfinancegroup.com 

 

Přihlaste se k odběru
newsletteru a získejte ebook

Po přihlášení získáte ZDARMA ebook „Co čekat od roku 2024”. V. Pikora vám představí predikce a přehled hlavních událostí z ekonomiky.