26. 9. 2022, 5 minut čtení

Vladimír Pikora: Srovnávač nám dokáže ukázat celkový obrázek trhu

Slyšeli jste o prašivkách, tzv. prašivých dluhopisech? Zjistili jste, že výnos u většiny dluhopisů neodpovídá míře rizika, které podstupujete? Nebo jste naletěli na jednom z dluhopisových tržišť? Dneska si posvítíme na dosud nepřehledný dluhopisový trh a uděláme si ho přehlednějším a srozumitelnějším. 

Pomocnou ruku podá nový srovnávač

Nový srovnávač zmapoval strukturu trhu z hlediska počtu vydaných korunových dluhopisů v ČR, z jejich právního pohledu, investorského i toho emitentského. Lehce si vyhledáte dluhopis podle výnosu, míry rizika, formy zajištění, splatnosti a dalších parametrů. A co bylo zjištěno?

Korporátních dluhopisů je více než 800 a jsou relativně málo popsané a bohužel i zajištěné. Mnoho z nich není jednoduché prověřit, neboť finanční výkazy a dokumenty buďto chybí, nebo nejsou úplné.

Pokud tedy použijete volně dostupnou kalkulačku skóringu na webu Ministerstva financí ČR a vložíte do ní všechny dostupné informace o dluhopisu, vyjde vám skóring mezi 0 a 19. Následuje doporučení, o jakou investici se jedná.

Přesně takhle jsme postupovali při skórování dluhopisů na srovnávači. Navíc jsme přidali další parametry jako je zajištění, splatnost, výnos a další. Když investory nejvíce láká výnos, pak je potřeba počítat s vyšším rizikem? Nebo ne?

Na srovnávači najdeme dluhopisy a mírným nebo středním rizikem, které podle skóringu obdržely banky a velké silné firmy fungující a prosperující řadu let. Vysoké nebo vyšší riziko získají menší nebo mladší firmy. Obvykle tyto společnosti mají prospekt schválený ČNB. Ale ani to investorům nezajistí bezpečnou investici. Tou je zajištění samotné emise.

Ideálně, když je investice 100% zajištěná nemovitostmi nebo movitými věcmi. V nejhorším případě se firma dostane do insolvenčního procesu, kde budou postupně uspokojováni všichni investoři, přičemž zajištění věřitelé se uspokojují odděleně z majetku tvořícího zajištění. Zajištění věřitelé tak mohou být uspokojeni i ze 100 % v případě, kdy nezajištění obdrží pouze část investované částky.

Tento proces může trvat i několik let, ale v závěru se s velkou pravděpodobností ke své jistině dostanete na rozdíl od nezajištěných dluhopisů. Příkladem zajištěné emise může být emise firmy RL development I s výnosem 11 % p.a.

55 % dluhopisů má vysoké nebo vyšší skóre rizikovosti

Díky metodice od MF CR jsme zjistili, že až 30 % dluhopisů získalo nejnižší možný skóring. Dalších 25 % dluhopisů na srovnávači je podle skóringu MF ČR označeno jako vysoce rizikové, i když obdržely o něco vyšší skóre. A pouze 21 % dluhopisů má střední nebo nízké riziko. Úplně nejnižší riziko mají pouze státní dluhopisy, kterých je na srovnávači 24 %.

A jak je to se zajištěním emise? Dluhopisů, které mají zajištění je bohužel relativně málo. Z námi oskórovaných dluhopisů bylo zajištěno jen 70 ručitelským prohlášením. Zajištění se tedy ukazuje jako největší slabina trhu, kterou je třeba kultivovat. Při výběru dluhopisu se proto zaměřte na zajištěné investice a hodnotu zajištění oproti hodnotě vydaných dluhopisů.

Investici do firemních dluhopisů nezatracujte

Hodně lidí si v rámci dluhopisů troufne pouze na ty státní. U nich dobře známe rating od ratingové agentury, a tudíž i riziko nesplacení. U korporátních dluhopisů tento rating neznáme. „To, že nemají dluhopisy rating od ratingové agentury, ještě neznamená, že jsou špatné. Jsou jen od malé společnosti, která si rating nemůže dovolit. A tady přichází srovnávač dluhopisů – Dluhopisomat. Přínosem Dluhopisomatu je, že přináší na trh přehlednost.“ Říká Ing. Vladimír Pikora Ph.D.

Díky novému srovnávači si investor může srovnat dluhopisy podle rizika, které akceptuje. A pokud hledáte střednědobou nebo krátkodobou investici do zajištěných dluhopisů, pak se podívejte na ty, které prověřil Dluhopisomat a nabídl v sekci poptávek.

Proč investovat na Dluhopisomatu?

  • Výnos až 11 % p.a. se čtvrtletní výplatou
  • Dluhopisy, které prošly hloubkovou prověrkou finančních výkazů a dalších 45 kritérií
  • Zpravidla zajištěné dluhopisy.
  • K dispozici key account manažer, který Vás propojí s emitentem, provede celým procesem a komunikuje s emitenty včasné platby investorům
  • Jednoduché a rychlé vyřízení během 3 minut.
  • Objektivní srovnávač dluhopisů podle skóringu MF ČR a dalších kritérií.

Přihlaste se k odběru
newsletteru a získejte ebook

Po přihlášení získáte ZDARMA ebook „Co čekat od roku 2024”. V. Pikora vám představí predikce a přehled hlavních událostí z ekonomiky.