16. 9. 2022, 6 minut čtení

8 tipů, jak vybrat dluhopis a nespálit se

Boříme mýty na dluhopisovém trhu! Možná jste už zahlédli nějaký článek, který nehezky popisuje investice do firemních dluhopisů. Jsou to hlavně ty dluhopisy, které se volně neobchodují. Mnozí redaktoři se přiklánějí ke slovu „prašivé dluhopisy“.

Rozhodně netvrdíme, že trh s korporátními dluhopisy je procházka růžovou zahradou. Jak sami uvidíte z dat na konci článku. Naopak, i když se na trhu najdou silné, české firmy (které prezentuje například Dluhopisomat), je potřeba si dávat pozor. Na co se zaměřit, abyste ochránili své investice?   

1. Znalost emitenta

Znalost emitenta je zcela klíčová. Pokud se jedná o novou firmu bez historie a prověření, pak mohou být takové korporátní dluhopisy rizikové. Firmy se totiž snaží získat peníze na rozvoj, přitom v bance by moc nepochodily. Dejte si pozor zejména na malé firmy založené jako s.r.o. staré jen pár let. Ty nemají možnost vydat akcie, a proto zvolí dluhopisy. Emitent by měl pravidelně zveřejňovat účetní závěrku, a to do sbírky listin v obchodním rejstříku.

Z praxe: Mnoho velkých firem vlastní tyto malé s.r.o. firmy, na které pak vydají dluhopisy. Pokud je ale za emitentem silná mateřská společnost jako například v případě emise RL development I, kterou vlastní firma Real Luxemburg, pak je potřeba také prostudovat, jak se daří matce. Dluhopis totiž nemusí být špatnou investicí, jak se na začátku jeví.

2. Zajištění investice do dluhopisu

Zvolte dluhopis, který je zajištěný. Pokud emitent půjde do insolvence, tak držitelé zajištěných dluhopisů jsou uspokojováni primárně z prodeje zastavené nemovitosti nebo z majetku firmy. Máte tedy velkou šanci, že dostanete investované peníze zpět.

3. Prověřte si dluhopisové tržiště nebo web firmy

V případě, že se rozhodnete nakoupit dluhopis u jednoho z bankovních domů, máte zde jistotu silné bankovní společnosti. To významně snižuje riziko. Inzertní weby a dluhopisová tržiště nejsou regulována na rozdíl od obchodníků s cennými papíry. Je potřeba prověřovat, kdo za dluhopisovým tržištěm stojí (například za Dluhopisomatem stojí silná finanční skupina CFG) nebo jaké jsou na něj recenze.

jak vybrat dluhopis

4. Důkladně si prostudujte finanční výkazy

Klíčové je prostudovat si všechny dostupné finanční dokumenty za posledních 3-5 let. Tržby ukazují na tržní sílu a růst firmy. Důležitý je zejména ukazatel aktiv, který reprezentuje stabilitu společnosti nebo také na poměr cizích zdrojů vůči EBITDA, provozní cash flow a další. Ideální by však bylo, kdybyste dokázali udělat celkovou analýzu.

Nezapomeňte prostudovat prospekt v případě nadlimitních emisí. U podlimitních emisí si dávejte pozor, co vám emitent řekne, pokud s ním jednáte napřímo.

5. Pozor na vysoký výnos

Vysoký výnos jde obvykle ruku v ruce s vysokým rizikem, které ne všichni jsou ochotni přijmout. I když v dnešní době emitenti přistoupili k poměrně zajímavým výnosům, které přesahují 6, 11, ale i 14 % p.a., nejedná se vždy o bezpečnou investici. Zaměřte se na analýzu, poměřte výsledky s vašimi investičními plány a s typem investora (dynamický, balancovaný nebo konzervativní), za kterého se považujete.

6. Zjistěte si, zda má emitent rating

V případě ratingu se v dluhopisu mnohem lépe orientujete. Rating dostávají obvykle státní dluhopisy. U bank a dalších společností doporučuje ČNB obrátit se přímo na danou agenturu. V článcích na internetu se setkáte s ratingy od S&P, Moody’s nebo Fitch. Dluhopisy „áčkové“ je možné považovat za bezpečné. Jedná se tedy o konzervativní investici. Pokud emitent nemá udělený rating, můžete využít dluhopisový srovnávač přímo na Dluhopisomatu, kde se dozvíte, jak riziková je investice, o které uvažujete. Současně si můžete najít takové dluhopisy, které odpovídají vaší míře rizika.

7. Pevný výnos u dluhopisu a inflace

A s tím souvisí i riziko inflace. Ať už kupujete dluhopis s pevným výnosem, který drží výnos po celou dobu splatnosti dluhopisu, nebo s variabilním, vždy vás ovlivňuje inflace. Inflace je v dnešní době silně skloňovaná v médiích. A ceny energií nám jasně říkají, že riziko zvýšené inflace, není v Evropě nereálné.

Přesto chceme upozornit, že inflace přesahující 17 % p.a. nebude vždycky. Až se vrátí do normálu (věříme, že brzy), pak dluhopisy s pevným výnosem dosahujícím 8 až 11 % p.a. vám ji pomohou hravě překonat. Vždy se zde ale najde riziko výšky inflace, kterou zaznamenáváme nyní.



8. Informujte se

Odborník, který každý den pomáhá investorům, aby se dobře rozhodli, je k nezaplacení. A proč je to důležité? Pojďme se podívat na nějaká data z našeho nového projektu srovnávač.

Podle srovnávače, je v ČR vydáno přes 1000 emisí státních i korporátních dluhopisů. A 55 % dluhopisů na trhu je rizikových! A to do statistiky započítáváme jak korporátní, tak i státní dluhopisy, které mají riziko nejnižší. Z údajů vyplývá, že osobní průzkum a rada odborníka není rozhodně od věci.
skoring rizikovosti dluhopisomat

A ještě otázka na konec. Co když velkou část za vás udělal Dluhopisomat (tedy naši analytici)? Dluhopisomat se rozhodl, že na základě vlastní prověrky a detailní finanční analýzy bude prezentovat emise jenom takovým firmám, které jsou silné, schopné splácet své závazky a jejich majitelé se nebojí ručit.

Jinak řečeno, vydáváme dluhopisy firmám, kterým věříme. Nabízíme bezpečnější investování, které ochrání naše investory a firmám pomůže v jejich růstu. I když podle srovnávače mohou být vysoce rizikové.