4. 5. 2023, 8 minut čtení

Blíží se digitální měna. Pro centrální plánovače dokonalý nástroj, pro běžné lidi další nepříjemné omezení

Stále častěji mi lidé píšou, že by chtěli vysvětlit digitální peníze centrálních bank. Často si myslí, že už je mají, když mají platební kartu. Nechápou proto, jak může Evropská centrální banka zkoumat zavedení digitálního eura, když ho v jejich očích už má. Téma navíc rozvířily zprávy posledních dnů informující o tom, jak se intenzivně pracuje na digitálním hongkongském dolaru.

Novinové články přitom popisují přínos digitální měny velmi jednoduše: a) usnadní placení, 2) nahradí hotovost. Zatímco u prvního všichni tleskají, u druhého větří průšvih. Troufnu si říct, že ti, co větří průšvih, nedohlídnou, že průšvih to může být doslova orwellovský.

Na první pohled je to snadné. Hotovost se zruší, protože s ní lze financovat terorismus, drogy, zbraně apod. I když si to fakt nedokážu představit, jak někdo v hotovosti platí obrněný transportér, když jsou hotovostní platby všude tak omezené. Ale dejme tomu.

Kromě přínosu zmíněného médii má digitální měna ale i další přínosy (vlastnosti):

  1. Digitální peníze lze dokonale kontrolovat. Lze jimi řídit, jak se budou lidé chovat.
  2. Dříve či později zavedou digitální peníze velké platformy či firmy jako Facebook nebo Apple. Pokud státy zaspí, bude jim peníze kontrolovat nějaká firma. Představte si měnu Twitteru, kterou osobně řídí geniální podivín Elon Musk a neřízeně si s ní hraje jako nedávno s bitcoinem.
  3. Centrální banka by vydělávala na ražebném, když by dostávala peníze vlastně za nic.

Kontrola a anonymita

Kontrola být teoreticky vůbec nemusí, protože měnu vydává centrální banka, a nikoli vláda. Jenže stále častěji (a to po celém světě) vidíme tendence k tomu, aby i nezávislé instituce nebyly nezávislé. I u nás se např. ještě před pár měsíci diskutovalo, jak odvolat na vládě nezávislého guvernéra centrální banky, ačkoli je teoreticky neodvolatelný.

Jeden z radních Evropské centrální banky Fabio Panetta k tomuto tématu nedávno uvedl: „Pokusíme se napodobit vlastnosti hotovosti, kterých si lidé cení. Tedy zajistit co nejvyšší anonymitu plateb. To samozřejmě neznamená, že transakce digitálním eurem budou stejně diskrétní jako platby bankovkami a mincemi.“ Co to je za protimluv?

Já to chápu tak, že před zavedením digitálního eura se budou všichni tvářit tak, že digitální euro bude anonymní. Všichni ale vědí, že to tak nebude. Stačí se zamyslet. Výhodou digitální měny je pro politiky to, že bude možné zavést větší kontrolu obyvatelstva. Když budou mít politici tuto možnost, tak ji zavedou.

Vzpomeňte si, jak se nedávno v Evropském parlamentu řešila povinnost hlásit domácí slepice. Když chce někdo vědět, kolik máte doma slepic, proč by nechtěl vědět, za co utrácíte peníze? Vždy se najde nějaký argument.

Vzpomeňme, jak šíleně se chovaly vlády za covidu, jak nám vzaly práva bez mrknutí oka. To se může a nejspíš bude opakovat. Vzpomeňme, jak očkovaní měli více práv než neočkovaní. Lidé s digitálními penězi tak možná budou moct více věcí než ti s klasickými penězi.

Programovatelné užití peněz

U takové měny lze třeba říct, na co smí být konkrétní koruna použita. Může se tak stát, že člověk dostane od státu sociální dávku na něco, třeba na bydlení, ale on by ji raději využil na nákup alkoholu, ale ono to nepůjde. Tyto peníze půjde použít pouze na bydlení. V tuto chvíli politici a asi i veřejnost tleskají.

Jenže ono to lze použít i jinak, třeba se řekne, že smíte utratit za rok jen X korun za letenky, protože emise uhlíku a všechny ty zelené argumenty. A najednou nepoletíte do Londýna třikrát do roka, ale jen jednou. Podobné to bude s benzínem. Myslíte si, že obejdete elektrická auta tím, že budete jezdit starým spalovacím motorem? Neobejdete. Váš roční limit bude jen X litrů. To jsou věci, které se budou líbit zeleným po celé planetě. Z jejich pohledu je prostě nutné vás vychovat a kontrolovat.

Vím, že se to dnes může zdát jako sci-fi a strašení. Ale uměli jste si před dvaceti lety představit, že zakážou spalovací motory a za svá stará kamna na chatě budete muset platit kvůli emisím uhlíku? Stačí pár let a i to, co dnes působí směšně, může být realitou. Doba se rychle mění.

Centrálním bankéřům se ale zase může líbit to, že peníze mohou mít omezenou platnost. Existují totiž situace, kdy centrální banka potřebuje rychle podpořit v ekonomice spotřebu. Co udělá? Řekne, že část peněz skončí koncem roku. Co udělá veřejnost? Rychle se peněz zbaví, což znamená, že bude nakupovat a podpoří spotřebu. Cíl centrální banky tedy splněn. Jste naprosto řízení! Tohle chcete?

Připomíná vám to něco? Diktaturu? Asi není překvapením, že Čína již digitální peníze zavedla a že tamní centrální banka podléhá vládě.

A jde to ještě dál. Hospodářské uskupení BRICS složené z Číny, Indie, Ruska, Brazílie a Jižní Afriky intenzivně pracuje na vývoji vlastní digitální měny ve snaze upozadit světovou dominanci dolaru. Měna má být ovšem proti jiným měnám krytá zlatem. Proto ten hlad mnohých centrálních bank po zlatu. Podle mě to ale nakonec skončí tím, že většinu rozvojového světa ovládne digitální čínský juan. Ten může a nemusí být krytý zlatem. To může být opravdová hrozba pro dolar.

Konec soukromých bank

Je zajímavé, jak povrchně média o digitálních měnách informují. To, co tady píšu, řada lidí ví. Neví ale to, že pokud se digitální měna více rozvine, nejsou třeba komerční banky s malým „k“. Lze je všechny zrušit. Lidé si budou peníze ukládat u centrální banky, nikoli u komerčních bank. Pokud vám budou chodit peníze do ČNB, proč byste měli mít účet u ČSOB nebo Spořky? Já vím, kvůli hypotéce apod. I tu ale může jednou poskytovat centrální banka. To není těžké zařídit.

Vidíte ten odklon od trhu a konkurence k centrálně řízené ekonomice? Chápete, kolika politikům se to bude líbit, až budou křičet, že je bankovní sektor bohatý, vydělává majlant a ještě ty peníze odvádí do Rakouska nebo kam. Najednou budou peníze doma. Jinými slovy, pro zelené a všechny levičáky je digitální měna dokonalá. Věří totiž, že společnost se dá řídit a že řídit ji mají právě oni.

Jak se lze bránit

Zaprvé nevolte levicové progresivisty, kteří toto budou prosazovat a negativa nebudou zmiňovat. Zadruhé tlačte na politiky, aby byla v ústavě zakotvena možnost platit hotovostí. Zatřetí utečte od peněz k něčemu, co má skutečnou hodnotu. Nakupte šperky, obrazy, menší umělecké předměty, zlaté mince atd. Tam můžete mít uložené jmění.

Bohužel, tyto položky jsou špatně likvidní. Za náušnice se špatně nakupuje zmrzlina nebo lístek do kina. Prostě jednou za čas odprodáte malou část svého majetku. Tu vyměníte za digitální peníze a s nimi budete nějak fungovat. A hlavně progresivistům neříkejte, že tento majetek máte. Ti půjdou po majetku, aby měli co rozdávat v dotacích.

Pokud vám ani jedna možnost nevyhovuje, utečte někam hodně daleko. Dříve či později bude mít digitální měnu většina zemí světa. Už i africké země uvažují o digitální měně. Skoro všem politikům světa se totiž líbí kontrola obyvatelstva. Thatcherová i Reagan jsou dávno zapomenuti.

Text byl originálně publikován na Rexflex.cz.

Vladimír Pikora

hlavní ekonom CFG

Poskytnu vám obratem odpovědi a komentáře týkající se domácí a zahraniční ekonomiky.

+420 776 888 228
vladimir.pikora@cfg.cz