26. 9. 2022, 4 minuty čtení

Chaos kolem zastropování cen je špatný pro finanční trhy

Od politiků se stále dozvídáme více rozporuplné, a přitom zásadní zprávy ohledně budoucnosti energetiky. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v televizi prohlásil, že vládou plánované zastropování cen elektřiny a plynu pro domácnosti a malé a střední firmy se nejspíš nebude vztahovat na celou spotřebu, aby o pár hodin později prohlásil, že v případě domácností by mělo být zastropování bez omezení. Nevíme nyní, co platí.

V každém případě zastropování ceny energie např. na 80 % loňské spotřeby už v některých zemích EU platí a je všeobecně považováno za dobré, protože motivuje lidi k ještě větší úspoře energií než samotný strop. Ten je sice postaven nad úroveň loňské ceny, ale jedná se ještě o dostupnou cenu.

Z pohledu národohospodáře považuji omezení stropu jen na část spotřeby za správné. Ušetří to hodně peněz ze státní kasy. Navíc to bude šetřit plyn v zásobnících. Tam už nyní přitom pozorujeme vliv faktu, že domácnosti více šetří energiemi.

Kdybych měl vládě radit, doporučil bych jí ještě zavést nějakou selekci, aby nebyl návrh plošný. Není důvod k tomu, aby třeba rodina dobře placeného ministra dostávala státní pomoc jako někdo s podprůměrným příjmem. Nicméně chápu, že v praxi by si toto řešení vyžádalo více času, který vláda nemá. Krom toho by to byla další byrokracie atd. Toto řešení by ale přesto měla vláda začít připravovat pro případ, že situace na trhu energií zůstane napjatá i v příštím roce. Během teplejší poloviny roku by měla mít vláda dost času připravit se na zimu 2023.

Je načasování jen náhodou?

Zajímavé je načasování a celý chaos kolem zastropování cen. Proč zrovna teď? Hodně lidí si to vykládá tím, že nyní už je známý výsledek komunálních voleb. Zatímco národohospodáři zastropování jen 80 % spotřeby vítají, voliči to tak jistě nemají. Ti by chtěli zastropovat 100 %. Někteří lidé proto tvrdí, že to byla komunikační chyba a že oznámení změny stropu přijde až po druhém kole senátních voleb. Nevím. V každém případě je to divné a minimálně neprofesionální oznámit takto zásadní změnu v plánované politice vlády a pak ji vzít zpět.

Samotný výsledek volem přitom může vláda vnímat jako potvrzení, že má ve své politice pokračovat a může si dovolit i nepopulární změnu stropu. Ve velkých městech vládní koalice uspěla. Příkladem je Praha, kde se bude nejspíš sestavovat koalice na půdorysu centrální vláda. Z celorepublikového pohledu volby podle mě ale vyhráli lidovci, a to zejména díky Moravě, kde mají skoro všude starosty.

Co na to trh?

Z pohledu finančního trhu je dnešní zpráva důležitá z toho důvodu, že strop cen je zásadní pro inflaci. Neumožnuje jí rychle růst. Jakmile bude zastropována jen část spotřeby, inflace začne zase vystrkovat růžky, což je argument pro růst úrokových sazeb.

Vyšší úrokové sazby by se ihned propsaly do nových emisí. Najednou by kupóny dluhopisů rostly do nevídaných hodnot. Stávající situace, kdy nevíme, pro co se politici rozhodnou, není pro trh optimální, protože budou všichni vyčkávat. Bylo by proto lepší, kdyby politici zásadní novinky nekomentovali nahodile v televizních debatách, ale na tiskových konferencích, kde bude komentář připravený a strukturovaný.

Vladimír Pikora

hlavní ekonom CFG

Poskytnu vám obratem odpovědi a komentáře týkající se domácí a zahraniční ekonomiky.

+420 776 888 228
vladimir.pikora@cfg.cz