2. 11. 2022, 3 minuty čtení

Deficit státního rozpočtu je šílený. Nicméně i v něm se dá najít pár dobrých zpráv.

Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci října deficitem ve výši 286,7 mld. Kč. Příjmy státního rozpočtu v období od ledna do konce října letošního roku vzrostly o 7,8 %. To je hodně, když vezmeme v potaz, že celkové výdaje meziročně vzrostly jen o 3,0 %. Státu se tak daří vybírat od lidí peníze i v těžkých dobách. To je z pohledu státu dobrou zprávou. Přesto nejásejme předčasně. Konec roku je pro výdaje vždy nejhorší.

Dojnou krávou je nyní DPH. Inkaso daně z přidané hodnoty totiž vyskočilo o vysokých 18,5 %. To zhruba odpovídá inflaci a je to záchrana rozpočtu.

Nicméně i jiné daně státu sypou. Inkaso daně z příjmů fyzických osob placená plátci vyskočilo o 8,2 % a inkaso daní z příjmů právnických osob dokonce o 15,0 %. Obě položky tedy rostou rychleji než celkové příjmy.

V rámci výdajů rozpočtu vrostly sociální dávky o 10 %. To představuje v nominálu nárůst o 58 mld. Kč. To si myslím, že mohlo být horší. Tady nejspíš ještě uvidíme růst.

Hodně lidé se ptá, jak nám rostou výdaje na obsluhu státního dluhu. V procentech to je celkem výrazný růst o 9 %, v nominálních hodnotách to jsou však jen 3 mld. Kč. To je málo. To v rozpočtu, kde se počítá v téměř dvou tisícovkách miliard, nehraje roli. Bankrotu kvůli drahému dluhu se tedy nyní bát nemusíme. Trend je ale rozhodně špatný.

Když porovnáme saldo státního rozpočtu za prvních deset měsíců roku s loňským a předloňským rokem, je vidět, že letos hospodaříme lépe než vloni, kdy činil deficit 335 mld. Kč. Nicméně jsme na tom hůř než v prvním covidovém roce, kdy stát hospodařil se schodkem 274 mld. Kč. Takže žádná sláva.

Poslední tři roky jedeme tedy na velmi nebezpečné vlně. Bohužel příští roky nebudou lepší. Trochu to bude zachraňovat inflace, která bude z dluhu ukusovat.  V každém případě je vidět, že jsme zralí na reformu veřejných financí. Bojím se, že bude nutné změnit logiku daní, a hlavně osekat výdaje. Stát je moc velký. Máme moc úřadů a moc státních zaměstnanců. Do škrtů se ale politikům nebude chtít. Bojím se, že ani příští vláda nebude moc škrtat a nechá problém nabalovat jak sněžnou kouli, aby jej vyřešila až příští vláda.

Vladimír Pikora

hlavní ekonom CFG

Poskytnu vám obratem odpovědi a komentáře týkající se domácí a zahraniční ekonomiky.

+420 776 888 228
vladimir.pikora@comfortfinancegroup.com