8. 6. 2022, 4 minuty čtení

Do čeho nyní (ne)investovat? Inflace mění zažitá pravidla

Nastavovat si v současnosti investiční portfolio není vůbec jednoduché. Rekordní inflace prohlubuje vrásky na čele už i největším flegmatikům a záchranné brzdy se hledají hůř než jindy. Co nezkomplikoval Covid, to dokonává válka na Ukrajině. Vzhledem k růstu cen a inflaci atakující 17,5 % se zdá nesmyslné nechat úspory jen tak ležet – ať už na účtu nebo doma pod matrací. Ovšem nehrozí těm, kdo se rozhodnou investovat, ještě větší pád?

Je třeba si říct, že i pro největší odborníky je predikce dalšího vývoje oříškem. Pravidla, která roky fungovala, se vlivem nepředvídatelných událostí mění. Nicméně pár základních principů zůstává:
  • Když už se člověk rozhodne investovat, musí počítat s určitou mírou rizika.
  • Kdo chce riziko zmírnit, měl by své investice diverzifikovat. Základ tedy je nesázet vše na jedinou kartu, ale tzv. rozehrát víc partií.
Převažují někde „pro“ nad „proti“?

Nejčastěji investoři rozdělují své finance mezi akcie, dluhopisy a krátkodobé investiční nástroje. Nadto tu máme ještě nemovitosti nebo kryptoměny. Vezmeme-li to odzadu, fenomén posledních let – kryptoměny – aktuálně zažívají jeden z největších pádů, ale do investičního portfolia určitě patří, ovšem je to asymetrická sázka. Pro odvážnější investory může být proklamovaný pád impulzem k nákupu, nicméně volatilita kryptoměn je natolik vysoká a situace je teď natolik nepředvídatelná, že bych zvážil investovat do nich skutečně jen takový obnos, u kterého ustojím, pokud o velkou část přijdu. Jen dlouhý horizont může být předpokladem výdělku.

Nemovitosti spadají do oblasti dlouhodobých investic. Ačkoli je v současnosti cena nemovitostí obecně na historickém maximu, z trendu uplynulých desetiletí se dá usuzovat, že i v budoucnu jejich hodnota bude stoupat, ale vše je v područí úrokových sazeb, kdy vysoké sazby spíše ceny brzdí, stejně jako aktuální šíře nabídky a dostupnosti nemovitostí. Naplno se investice a její zhodnocení může projevit s odstupem deseti nebo dvaceti let, ale ne každý chce čekat tak dlouho. Navíc je investování do nemovitostí nesmírně nákladné a jen málokdo má k němu dostatečné prostředky.
Mnohem dostupnější jsou tedy investice do akcií a dluhopisů. Akcie nyní zažívají jízdu po horské dráze a jen těžko se odhaduje, která odvětví odolají důsledkům současné krize, což jednoznačně ukazuje na rozkolísanost trhu. Celosvětová ekonomika totiž čelí efektu sněhové koule, takže jakmile je zasaženo jedno odvětví, krize nezadržitelně prostupuje i do dalších dodavatelských a odběratelských oborů.

I dynamičtí investoři, jejichž portfolio se dosud opíralo právě o akcie, teď proto vyhledávají další nástroje, které by jim současnou turbulentní dobu pomohly přestát. V mnohem větší míře se tak uchylují k investicím do dluhopisů, jež v minulosti bývaly doménou především konzervativních investorů. Obzvlášť u firemních dluhopisů inflace vyhnala úrokové výnosy nebývale vysoko, tudíž jejich nákup patří k výhodným investicím.

Aktuální inflace sice dluhopisové výnosy převyšuje, i tak ale dobře zvolené dluhopisy ochrání vaše finance před ztrátou jejich hodnoty efektivněji než jiné investiční nástroje. Navíc, až se inflace v následujících letech vrátí k normálnějším hodnotám, úroková sazba dluhopisů zůstane zafixovaná a vy tak v plné míře budete moci sklidit ovoce současné investice. Klíčové ovšem je nakupovat dluhopisy pouze tam, kde se emitenti důkladně prověřují, kde jsou dohledatelné údaje o jejich ekonomické kondici, případně kde je emise v plné míře zajištěna majetkem emitenta.