Jak začít investovat – Investování pro začátečníky 2024
Začínáte investovat a zvažujete své první kroky? Pak jste tady správně. Článek vám napoví, jak začít investovat a na co si dát pozor. Stanovíte si cíl, investiční horizont a zjistíte, jak by mělo vypadat správně diverzifikované portfolio.
Jak začít investovat: spoření a investování
Jaký je rozdíl mezi spořením a investováním? Při spoření si pravidelně ukládáte určitou část z příjmu. Riziko ztráty je u spoření v podstatě nulové. Hodí se pro vytváření finanční rezervy na 3-12 měsíců a pokud nevíte, kdy přesně budete finance potřebovat. Níže v článku se však naučíme stanovovat si cíle takovým způsobem, abyste mohli lépe hospodařit se svými penězi.
Výnosy se v dnešní době vysoké inflace pohybují mezi 4 a 6 % p.a. V minulých letech se pohybovaly na úrovni 1 až 3 %. Navíc je výnos na spořícím účtu zatížený 15% srážkovou daní. Spořící účty mají vždy výnos pod inflací, a proto reálná hodnota peněz obvykle klesá. Z toho důvodu je vhodné si na spořícím účtu držet finanční rezervu a zbytek peněz investovat. Jak a kde spořit si můžete přečíst v našem článku věnovaném spoření.
V rámci investování si do svého investičního portfolia vybíráte taková aktiva, která s sebou nesou vyšší výnos, ale za cenu vyššího rizika. Nejedná se o spekulaci, u investování totiž připouštíte pouze takové riziko podle toho, jaký typ investora jste. U každé investice je potřeba zvážit riziko, likviditu a výnos.
Jak začít investovat: cíl a investiční horizont
Investování je o strategii. Je potřeba si tedy říct, co od investice očekáváme. Na jak dlouho chceme investovat a co je naším cílem. Může to být renta v předčasném důchodu, postavení domu, peníze pro své děti nebo třeba peníze na podnikání.
Stejně jako si plánujete výlet, kde si určíte cíl, vybíráte si dopravní prostředek (auto, MHD), naplánujete si program a zastávky, tak podobně postupujete při investování. Pokud jedete někam, kde to neznáte, zřejmě si předtím něco nastudujete. To samé platí i v investování. Na začátku je potřeba si něco málo nastudovat.
Vyčleňte si částku, kterou jste ochotni investovat. Odečtěte si vaši finanční rezervu, kterou nechte na spořícím účtu a zbytek můžete začít investovat. Následně si určete podle vašeho investičního cíle dobu, na kterou chcete investovat. Může se jednat o krátkodobé investování do 1 roku, střednědobě investování mezi 1 až 4 roky a o dlouhodobé investování nad 4 roky.
Mnoho investorů přichází s tím, že nechce přijít o peníze. Nezajímá je výnos, hlavně chtějí mít co nejmenší riziko a alespoň zachovat hodnotu peněz. Pokud ale nechcete mít žádné riziko, pak je lepší neinvestovat vůbec. Každá investice totiž přináší riziko. To minimalizujete například zařazením se do jednoho z investičních typů.
Jaký jste typ investora? Kam investovat peníze?
Rozšířená je typologie vymezující tři typy investorů – konzervativní, vyvážený a dynamický. Pokud půjdete do banky a chcete začít investovat, na základě jednoduchého dotazníku si vás zařadí do jedné z výše uvedené kategorie. Podle toho vám začnou nabízet investiční produkty. Pojďme se podívat, jak by modelově investovaly výše uvedené typy investorů.
Konzervativní investor chce ochránit své finanční prostředky. Upřednostňuje pravidelné výnosy bez větších výkyvů a chce zvyšovat reálnou hodnotu své investice. V minulých letech tento typ investora překonával inflaci o 1-2procentní body.
Lidé, kteří jsou silně konzervativní obvykle preferují termínované vklady nebo investice do bezpečných dluhopisů, a to v rámci fondů peněžního trhu se splatností do jednoho roku. Z konzervativních investorů se nabízí dluhopisy vydávané státem nebo veřejnou správou. Dále to mohou být investice do komodit, zlato, stříbro nebo cenné kovy.
Vyvážení investoři investují krátkodobě do státních dluhopisů a střednědobě nebo dlouhodobě do smíšených podílových fondů. Zde by měla převažovat konzervativní složka ze 60 %. Mezi další investiční aktiva by patřily podílové fondy, kde mezi podkladovými aktivy nalezneme nejčastěji akcie. Podílové fondy najdete v nabídce bankovních domů.
Dynamický investor chce primárně vysoký výnos a k tomu počítá i s vyšším rizikem. Je potřeba zvolit dlouhodobý investiční horizont a následně investovat do akciových hodnot. Pokles hodnoty by neměl překročit 50 %. U krátkodobého a střednědobého investování je vhodné volit smíšené fondy a maximálně diverzifikovat jako u jiných investičních nástrojů, jako jsou korporátní dluhopisy nebo investice do úvěrů.
Jak začít investovat, aneb základem je správná diverzifikace
Rizika při investování je možné snížit správnou diverzifikací. Místo abyste vsadili na jednu hromádku, vsadíte na více, a tím podstatně snížíte riziko. Investice je možné rozdělit do různých typů nebo kategorií. Když se pak náhodou nějaká investice nepovede, bude to mít jenom malý dopad.
Cílem diverzifikace může být nejen snížení rizika spojené například s pohybem akcií v portfoliu, ale také pohybem cen v rámci jiných investičních nástrojů. Diverzifikace umožňuje vybrat si z široké nabídky různých investičních nástrojů, a to v závislosti na vztahu k riziku.
Právě správná kombinace jednotlivých instrumentů je zcela klíčová. Kvůli odlišnosti každého investora a vztahu k riziku a výnosu nelze říct, jak by mělo vypadat ideální diverzifikované portfolio. Pokud jste vyvážený investor, pak by vaše portfolio mohlo být složeno ze 30 % akcií, z 20 % dluhopisů a dluhopisových fondů, z 10 % alternativních investičních nástrojů jako je P2P, 15 % může jít do investic do nemovitostí a 25 % je dobré mít v hotovosti a na spořícím účtu. Takto podobně mají sestavené portfolio bohatí lidé.
Otázka na Vladimíra Pikoru: Je mi 40 a chci začít spořit na důchod. Co se vyplatí?
„Dlouhodobě výnosné investice jsou nemovitosti, akcie a zlato. Všechny tři se vyplatí. Jen pro nemovitosti platí, že jsou nyní ještě drahé. Předpokládám, že během roku 2023 půjdou koupit výhodněji než v roce 2022. Ceny mohou klesat i dost výrazně. Nicméně to bude jen krátkodobý pokles. V následujících letech zase porostou.
U akcií to je podobné. Většina akcií si prošla poklesem, který ještě může pokračovat. I tady bych chvíli čekal. Dříve bych řekl, že mají lidé investovat do společností, jako je ČEZ. Jenže tady stát selhal. Okradl malé investory tím, že si nevyplatil velmi tučnou dividendu a místo toho uvalil na firmu extra daň, aby se nemusel na dividendě s malými investory tedy např. českými střadateli na důchod dělit. To je pro mě morální pokles politiků. Ten bohužel nelze vyloučit ani do budoucna. Na český akciový trh proto hledím s větší nejistotou než dříve.
Možná, že jistější, než akcie je zlato. Tady zatím politici naštěstí nevymysleli na střadatele žádný podvod. Zlato se přitom v čase také pěkně zhodnocuje. Korunová zlata byla před dvaceti lety několikrát nižší než dnes. Ceny tak rychle nerostly. Zlato chápu spíš než jako spekulaci jako ochranu peněz před znehodnocením inflací. O to jde mnoha lidem nejvíce. Do spekulací se chce pouštět málokdo. Ty ale pochopitelně nesou nejvíce.“ Více článků od Vladimíra Pikory najdete zde.
Jak efektivně rozšířit investiční portfolio?
Jak investovat peníze a efektivně rozšířit portfolio? Investujte do firemních dluhopisů nebo vyzkoušejte oblíbené P2P investování. Korporátní dluhopisy jsou určené spíše pro dynamické investory, kteří jsou ochotni nést určitou míru rizika. Dluhopisy zajištěné nemovitostmi pak mohou využít i vyvážení investoři, neboť pravděpodobně mohou dostat zpět svoji investovanou částku i v případě problémů emitenta.
Firemní dluhopisy mají výhodu z hlediska pevného výnosu, který je nabízen v rámci střednědobého horizontu. Výnosy jsou připisovány měsíčně nebo kvartálně a po splatnosti dostanete zpátky svoji investovanou částku. V nabídce dluhopisů na Dluhopisomatu najdete převážně zajištěné dluhopisy. Efektivně si tak doplníte svoje investiční portfolio.
P2P znamená peer to peer investování, kde lidé půjčují lidem. Můžete se tak podílet na půjčování peněz běžným lidem jako jste vy nebo podnikatelům, kteří peníze využívají pro své projekty.
Přihlaste se k odběru
newsletteru a získejte ebook
Po přihlášení získáte ZDARMA ebook „Co čekat od roku 2024”. V. Pikora vám představí predikce a přehled hlavních událostí z ekonomiky.