Nová investiční příležitost FAETON s. r. o. - zhodnocení 8,2 % ! Prohlédněte si prezentaci zde, ať Vám tato příležitost neuteče.
Nastavovat si v současnosti investiční portfolio není vůbec jednoduché. Rekordní inflace prohlubuje vrásky na čele už i největším flegmatikům a záchranné brzdy se hledají hůř než jindy. Co nezkomplikoval Covid, to dokonává válka na Ukrajině. Vzhledem k růstu cen a inflaci atakující 17,5 % se zdá nesmyslné nechat úspory jen tak ležet – ať už na účtu nebo doma pod matrací. Ovšem nehrozí těm, kdo se rozhodnou investovat, ještě větší pád?

Je třeba si říct, že i pro největší odborníky je predikce dalšího vývoje oříškem. Pravidla, která roky fungovala, se vlivem nepředvídatelných událostí mění. Nicméně pár základních principů zůstává: Převažují někde „pro“ nad „proti“?

Nejčastěji investoři rozdělují své finance mezi akcie, dluhopisy a krátkodobé investiční nástroje. Nadto tu máme ještě nemovitosti nebo kryptoměny. Vezmeme-li to odzadu, fenomén posledních let – kryptoměny – aktuálně zažívají jeden z největších pádů, ale do investičního portfolia určitě patří, ovšem je to asymetrická sázka. Pro odvážnější investory může být proklamovaný pád impulzem k nákupu, nicméně volatilita kryptoměn je natolik vysoká a situace je teď natolik nepředvídatelná, že bych zvážil investovat do nich skutečně jen takový obnos, u kterého ustojím, pokud o velkou část přijdu. Jen dlouhý horizont může být předpokladem výdělku.

Nemovitosti spadají do oblasti dlouhodobých investic. Ačkoli je v současnosti cena nemovitostí obecně na historickém maximu, z trendu uplynulých desetiletí se dá usuzovat, že i v budoucnu jejich hodnota bude stoupat, ale vše je v područí úrokových sazeb, kdy vysoké sazby spíše ceny brzdí, stejně jako aktuální šíře nabídky a dostupnosti nemovitostí. Naplno se investice a její zhodnocení může projevit s odstupem deseti nebo dvaceti let, ale ne každý chce čekat tak dlouho. Navíc je investování do nemovitostí nesmírně nákladné a jen málokdo má k němu dostatečné prostředky.
Mnohem dostupnější jsou tedy investice do akcií a dluhopisů. Akcie nyní zažívají jízdu po horské dráze a jen těžko se odhaduje, která odvětví odolají důsledkům současné krize, což jednoznačně ukazuje na rozkolísanost trhu. Celosvětová ekonomika totiž čelí efektu sněhové koule, takže jakmile je zasaženo jedno odvětví, krize nezadržitelně prostupuje i do dalších dodavatelských a odběratelských oborů.

I dynamičtí investoři, jejichž portfolio se dosud opíralo právě o akcie, teď proto vyhledávají další nástroje, které by jim současnou turbulentní dobu pomohly přestát. V mnohem větší míře se tak uchylují k investicím do dluhopisů, jež v minulosti bývaly doménou především konzervativních investorů. Obzvlášť u firemních dluhopisů inflace vyhnala úrokové výnosy nebývale vysoko, tudíž jejich nákup patří k výhodným investicím.

Aktuální inflace sice dluhopisové výnosy převyšuje, i tak ale dobře zvolené dluhopisy ochrání vaše finance před ztrátou jejich hodnoty efektivněji než jiné investiční nástroje. Navíc, až se inflace v následujících letech vrátí k normálnějším hodnotám, úroková sazba dluhopisů zůstane zafixovaná a vy tak v plné míře budete moci sklidit ovoce současné investice. Klíčové ovšem je nakupovat dluhopisy pouze tam, kde se emitenti důkladně prověřují, kde jsou dohledatelné údaje o jejich ekonomické kondici, případně kde je emise v plné míře zajištěna majetkem emitenta.

Investoři se nás často ptají, proč společnosti vystavují emise a neopatří si raději půjčku v bance. Vzhledem k frekvenci těchto dotazů jsme připravili malé porovnání těchto dvou nejčastějších cest k získání firemního kapitálu.

Emise dluhopisů je poměrně běžným krokem u velkých nadnárodních společností. Jedná-li se o akciové společnosti, ty mohou vydat také akcie, které své držitele podle výšky podílu ve firmě v různé míře opravňují k podílení se na jejím chodu. Vedle toho, že s prodejem dluhopisů zůstává vývoj firmy plně pod kontrolou emitenta, spatřují v této formě financování podnikatelé i další výhody.

Dluhopisy pro velké i malé

Prvním plusem je, že dluhopisy může vydat jakákoliv právnická i fyzická osoba.  Ať se jedná o malou rodinnou firmu, nadějný start-up nebo větší zajetou společnost, která dostala příležitost k růstu. Může se jednat i o firmy, které dočasně postavil mimo hru koronavirus. Nebylo by ale přece jen jednodušší vzít si prostě úvěr v bance? Ten je přece také pro všechny.

Příležitosti na nikoho nepočkají

Když se naskytne zajímavá příležitost pro růst a rozvoj podnikání, stěžejním faktorem k jejímu využití bývá rychlost. Získání podnikatelského úvěru v bance často předchází až tři měsíce dlouhý proces, než firma může načerpat dodatečné finanční prostředky. To se navíc stane pouze v případě, že banka žádost o úvěr po jejím posouzení schválí. Dluhopisy firmám slouží skutečně v tu chvíli, kdy potřebují nasbírat dodatečný kapitál. Pro mnoho podnikatelů může být nepříjemné pomyšlení na dlouholeté splácení bankovních úroků.

Vědí, že se po finanční injekci jejich podnikání rozjede a nechtějí být dlouhodobě zadlužení. Bankám, jejichž princip fungování je z velké části na pravidelném přílivu prostředků z úroků založený, se přirozeně moc nechce usnadnit klientům splatit vypůjčenou částku rychleji. Budou se je spíše od tohoto kroku snažit odradit, a to například vysokou pokutou za předčasné ukončení smlouvy. Dluhopisy v tomto ohledu poskytují větší flexibilitu.

Nejen, že je možné nastavit dobu splatnosti a výši úroku dle potřeb emitenta. Jednodušší je i přikročit k předčasnému splacení dluhopisu, který není vázán smlouvou o úvěru. Ač by se mohlo zdát naopak, tyto výhody nemusí být kompenzovány vysokou úrokovou sazbou. Ta je často v případě dluhopisů dokonce nižší než u podnikatelských úvěrů.

Rozhodněte o svém růstu sami

Jedním z častých důvodů, proč podnikatel nepožádá o pomoc banku, je vyčerpaný úvěrový rámec. Banky mají obvykle nastavenou maximální částku, kterou jsou ochotny podnikateli půjčit. Potřebujete-li pro rozvoj vyšší objem financí, tento strop pro Vás může být limitující. Důvodem, proč se naopak banka může rozhodnout úvěr neposkytnout, je i podnikatelský záměr. Váš obor pro ni zkrátka nemusí být při dané situaci na trhu finančně atraktivní. Spojte se s těmi, kteří Vám pomoci chtějí. 

V Dluhopisomatu se na to díváme jinak. Naším cílem je prostřednictvím inzerovaných firem pomoci nastartovat českou ekonomiku. Propojujeme je s investory a tím podporujeme lokální firmy a jejich růst. Celý proces se emitentům snažíme zjednodušit a poskytnout jim plnou administrativní podporu. Nechceme je zatěžovat delším než pro důkladnou prověrku nezbytně nutným papírováním. Veškerou agendu za emitenta převezme naše interní advokátní kancelář AK Vinohradská, která mu usnadní možnost rozvíjet podnikání rychle a bez zbytečných obstrukcí.

Dluhopisy pro mnoho společností představují rychlejší a pohodlnější cestu k získání dodatečného kapitálu ve chvíli, kdy mají příležitost se rozvíjet. Pomáhají jim v tom navíc investoři, které obor podnikání zaujal a sami si informovaně zvolili danou společnost svými investicemi podpořit. Možná máte i vy v tuto chvíli možnost posunout své podnikání o krůček dál. Nebojte se nás kontaktovat v případě, že byste tak rádi učinili s podporou těch, kteří ve vás věří.